Ar žinai?

Išsėtinė sklerozė (IS) – viena sudėtingiausių centrinės nervų sistemos liga, kuria dažniausiai susergama jauname 20-30 metų amžiuje. Šiems asmenims labai anksti iškyla pavojus tapti ekonomiškai, socialiai izoliuotiems ar atstumtiems. Lietuvoje, remiantis mūsų geografine platumos ligos paplitimo rodikliais, yra apie 3-4 tūkst. sergančiųjų IS. Tiesiogiai su šia liga susijusių žmonių yra kur kas daugiau, jei atkreipsime dėmesį į sergančiųjų šeimų nariams daromą ligos poveikį. Lietuvos visuomenė ne daug težino apie šią ligą, jos vystymosi eigą, ligos sukeliamas pasekmes. Moksliniai tyrimai neduoda laukiamų rezultatų apie efektyvias gydymo priemones. Šiuo metu Lietuvoje IS sergantys asmenys gali pasinaudoti tik palyginti nedidele apimtimi medicininių ir psichologinių paslaugų bei reabilitacija (ir tai tik didelių pastangų dėka). Todėl labai svarbu, nuo pat diagnozės nustatymo, visais įmanomais būdais padėti sergantiesiems ir jų artimiesiems: suteikti kuo daugiau informacijos apie ligą, mokyti gyventi ir prisitaikyti prie jos, padėti integruotis į visuomenę, gerinti socialinę ir fizinę neįgaliųjų, sergančių IS, reabilitaciją, sudaryti galimybes jų bendravimui ir saviraiškai, stiprinti pilnavertiškumo jausmą tuo pagerinant jų fizinę būklę. Tyrimai parodė, kad gerai informuoti žmonės daug lengviau susitaiko ir išmoksta susigyventi su savo liga bei lengviau ir greičiau adaptuojasi prie savo negalios. Paramą sergantiesiems IS valstybė teikia tik tada, kai liga paūmėja ir ligonis atsiduria ligoninėje. Reabilitacinė sistema šiems ligoniams nesukurta, o ta kuri yra, funkcionuoja menkai. Todėl sergantiesiems tokia svarbi aplinkinių parama ir palankus visuomenės požiūris į sergantįjį, priešingu atveju ši grupė žmonių anksčiau ar vėliau pasmerkta socialiniai atskirčiai.

Tai suvokdama, siekiant šių tikslų, Klaipėdos apskrities išsėtine skleroze sergančių ligonių draugija, vykdo eilę projektų. Jų dėka sergantieji, jų artimieji bei visuomenė turi galimybę daugiau sužinoti apie pagrindinius ligos ir jos kontrolės, gydymo ir reabilitacijos ypatumus, susipažinti su naujovėmis, gauti praktinių ir teorinių žinių, kurios labai praverstų kasdieniniame gyvenime. Darbas tarpusavio pagalbos grupėse (TPG), paskaitos aktualiomis temomis ir mokymų organizavimas, visuomenės informavimas yra labai svarbus ir padeda jiems siekti optimalaus fizinio, jutiminio, protinio, psichinio ir socialinio funkcinio lygio bei jį išlaikyti. Tik taip šie žmonės įgalinami būti labiau savarankiškais ir nepriklausomais, kad ateityje netaptų našta savo artimiesiems, visuomenei bei valstybei. Organizuojant veiklą, Klaipėdos apskrities IS sergančiųjų ligonių draugija, siekia kiek įmanoma mažinti sergančių IS izoliaciją, kuri šiandiena egzistuoja, bei skatinti jų integraciją į visuomenę, keičiant ir formuojant visuomenės požiūrį į neįgaliuosius, kad jie galėtų gyventi pilnavertį gyvenimą, dalyvauti visuomenės gyvenime lygiomis galimybėmis.

Jeigu nori gauti daugiau informacijos apie IS gydymą, kaip gyventi su savo liga, neužsisklęsk! Ateik pas mus susitikti su savo likimo draugais ir galėsi pats padėti sau bei būti naudingas kitam!

Draugijos nariai renkasi kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį 12 val. Zauerveino 12a, Klaipėda.

Informacijos pasiteiravimui skambink kontaktiniais telefonais!

Aktualijos   Verta žinoti